تبلیغات

دنیای کامپیوتر

حافظه آزاد سرفیس پرو چقدر است؟مایکروسافت برنامه دارد که از 9 فوریه (21 بهمن) فروش سرفیس پرو را آغاز کند. این تبلت مجهز به ویندوز 8 پرو و پردازنده نسل سوم Core i5 اینتل است. اما در اینجا می خواهیم به میزان حافظه آزاد آن، یعنی حافظه ای که در اختیار کاربر است بپردازیم.

بقیه متن در ادامه مطلب
تبلت اول مایکروسافت، یعنی سرفیس RT که با ویندوز RT عرضه شده دو مدل 32 و 64 گیگابایتی را دارا است. ولی حافظه آزاد مدل اول، تقریباً نصف حافظه کلی است، یعنی حدود 16 گیگابایت. ویندوز RT، آفیس و اپلیکیشن های پیش نصب، 8 گیگابایت و ابزارهای ریکاوری ویندوز 5 گیگابایت از حافظه 32 گیگ را اشغال کرده اند. در مورد مدل 64 گیگابایتی هم میزان حافظه آزاد، حدود 46 گیگابایت است.

اگر بخواهیم یک مقایسه سریع و ساده داشته باشیم، آیپد 32 گیگابایتی 28 گیگابایت و نکسوس 7 با ظرفیت 16 گیگابایت، 13 گیگابایت حافظه آزاد در اختیار کاربر می گذارند.

اما تبلت دوم مایکروسافت، یعنی سرفیس Pro با نسخه حرفه ای ویندوز 8 عرضه خواهد شد و دو مدل 64 و 128 گیگابایتی را دارا است. حالا می پردازیم به سؤال اصلی: حافظه آزاد سرفیس پرو چقدر است؟

سخنگوی مایکروسافت تأیید کرده که مدل 64 گیگابایتی سرفیس پرو تنها 23 گیگابایت حافظه آزاد را در دسترس کاربر قرار می دهد. این یعنی در حدود 41 گیگابایت از حافظه سرفیس پرو، توسط ویندوز 8، برنامه های پیش نصب، و پارتیشن ریکاوری اشغال شده. در مدل 128 گیگابایتی هم 83 گیگابایت فضای آزاد، در دسترس است.

البته سخنگوی مایکروسافت این نکته را ذکر کرده که کاربران می توانند با "ساختن یک USB بک آپ قابل بوت و حذف پارتیشن ریکاوری" فضای اضافه بیشتری در اختیار داشته باشند ولی این مورد منوت به انجام تنظیمات شخصی است و در ابتدای خرید، تنها 36% از فضای مدل 64 گیگابایتی آزاد خواهد بود.

خوشبختانه سرفیس پرو از هارد دیسک های USB 3 و کارت حافظه microSD پشتیبانی می کند، بنابراین راه های ثانوی برای اضافه کردن حافظه به دستگاه نیز وجود دارند.


  • نویسنده : محمدرضا حیدریان
  • سه شنبه 10 بهمن 1391
  • نظرات()