تبلیغات

دنیای کامپیوتر

قالی هوشمند و ثبت الگوهای راه رفتن انسانیک تیم از محققین منچستر قالی هوشمندی طراحی کرده اند که می تواند با الگو برداری از وضعیت گام های انسان ریسک زمین خوردن او را پیش بینی کند. این طرح چیزی شبیه به یک فرش است که بر روی زمین پهن می شود و افراد بایستی بر روی آن گام بردارند.

همه افراد به مرور زمان و گذشت سن به طور اجتناب ناپذیری دچار تغییراتی در الگو های حرکتی اندامها از جمله پاها در حین راه رفتن می شوند. علاوه بر افراد دارای ناتوانی های حرکتی و بیمارانی که دچار اختلالات اعصاب هستند، سایر افراد نیز در سنین بالا اغلب با این تغییرات مواجه می شوند. گاهی اوقات این تغییرات منجر به عدم توانایی فرد در حفظ تعادل و به دنبال آن زمین خوردن وی خواهد شد. پیش آمده است که پوکی استخوان هم مزید بر علت شود و یک زمین خوردن ساده، آسیب های جدی استخوانی را پدید آورد.

 

این قالی هوشمند می تواند با الگو برداری از وضعیت گام برداشتن افراد، این تغییرات را شناسایی کرده و پیش بینی کند که چه حرکاتی روندی بحرانی دارند و ممکن است منجر به عدم توانایی فرد در حفظ تعادلش شوند. بیماران و افراد مسن با دانستن این نکته با احتیاط بیشتری قدم بر می دارند و می توانند مشکلات حرکتی خود را قبل از بروز حادثه ای با پزشک خود در میان بگذارند.

 

لایه زیرین این قالی هوشمند شامل مجموعه ای از فیبر های نوری پلاستیکی و سنسور های الکترونیکی است. این مجموعه با استفاده از تکنیک توموگرافی به گستراندن نور در سطح زیرین قالی می پردازد. در هنگام راه رفتن می تواند تصاویری دو بعدی از نحوه گام برداشتن فرد تهیه کند. پس از تهیه این تصاویر سیگنالهایی به یک کامپیوتر ارسال می شود و در آنجا اطلاعات مورد پردازش قرار می گیرند.

 

به کمک یک نرم افزار، کار نقشه برداری از گام های فرد در هنگام حرکت روی قالی، انجام می شود. این برنامه دارای پتانسیل پیش بینی تغییرات الگوی راه رفتن انسان و بررسی وضعیت خطر است. با این وجود کوچکترین تغییرات در گذر زمان که معمولا توسط خود فرد و یا اطرافیان قابل تشخیص نیست، به کمک این قالی هوشمند قابل شناسایی و پیگیری است.

 

این قالی هوشمند می تواند بسیار کاربردی باشد و به مرور زمان به یک ابزار کمک درمانی برای کلیه افراد دارای ناتوانی خاص و بیماران با اختلالات حرکتی محسوب شود. وجود این قالی هوشمند در بیمارستان ها و یا حتی منازل بیماران می تواند کمک بزرگی به پزشکان معالج آنها در زمینه پی گرفتن مسیر درمانی صحیح باشد.

 

ممکن است در نمونه های توسعه یافته این قالی هوشمند دامنه وسیعی از اطلاعات مربوط به بیمار در هنگام گام برداشتن بر روی آن قابل جمع آوری و پردازش باشد. این طرح در حال حاضر در کنفرانس photon12 ارائه شده است و طراحان آن ادعا کرده اند می توانند تا 50درصد حرکات خطر ساز که منجر به زمین خوردن افراد بالای 65 سال می شوند را پیش بینی کنند.

 

هنوز خبری از زمان تولید این طرح به عنوان یک محصول تجاری در دسترس نیست. اما امید می رود که روز به روز با به کارگیری تکنولوژی، شاهد طراحی ابزار های کمک درمانی گسترده تر و پیشرفته تری برای کلیه بیماران باشیم.  • نویسنده : محمدرضا حیدریان
  • جمعه 17 شهریور 1391
  • نظرات()